Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


projekt domu
FORMALNOŚCI BUDOWLANE ZAŁATWI TERAZ FIRMA
dodano: 2012-10-31 09:56:16

Inwestycja jaką jest budowa domu to nie tylko duże wydatki, ale też zaangażowanie, czas i konieczność podejmowania licznych decyzji. Jednym z bardziej uciążliwych etapów budowy jest również załatwianie formalności budowlanych. Coraz więcej osób poszukuje pomocy, gubiąc się w licznych procedurach i formularzach, dlatego profesjonalne firmy budowlane zaczęły wyręczać swoich klientów w tych przykrych obowiązkach.

 

Działka budowlana
Formalności budowlane zaczynają się od papierów związanych z działką. Przede wszystkim należy posiadać akt notarialny, który potwierdzi, że działka jest naszą własnością i możemy na niej budować. Dodatkowym dokumentem na potwierdzenie tego będzie również Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, które można samodzielnie sporządzić (na podstawie urzędowego wzoru) i złożyć wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.


Dysponując aktem własności, można pozyskać z Urzędu Gminy lub Starostwa Powiatowego mapy działki (mapę zasadniczą i mapę ewidencyjną). Następnie trzeba zlecić uprawnionemu geodecie sporządzenie mapy do celów projektowych.
W zależności od warunków gruntowych, zaleca się również często przeprowadzenie badań geotechnicznych, które pozwalają ocenić, czy ziemia nadaje się pod budowę. Na terenach górniczych należy również pozyskać informację z Wyższego Urzędu Górniczego o występowaniu szkód górniczych na naszej działce.

 

Projekt budowlany

Przed rozpoczęciem indywidualnego projektowania domu lub przed poszukiwaniem projektu gotowego koniecznie trzeba zapoznać się z warunkami zabudowy lub z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, które określać mogą maksymalne wymiary budynku, jego umiejscowienie na działce, rodzaj dachu, uzbrojenie działki, itp.


Warto również porozmawiać z architektem i firmą wykonawczą, aby ustalić jakie odzwierciedlenie w rzeczywistości mogą mieć nasze marzenia (czy to co sobie wymyślimy jest zgodne z prawem budowlanym i czy stać nas będzie na realizację). Takie doradztwo profesjonalistów jest wskazane, aby nie było konieczności późniejszego, kłopotliwego wycofywania się z nierealnych planów budowy.

 

I co dalej?
Dalsza droga przez formalności również jest długa i kręta. Przed nami pozyskanie pozwolenia na budowę. Na tym etapie zatrzymamy się jednak, gdyż temat jest na tyle złożony, że poświęcimy mu osobny artykuł.

Tymczasem tych, którzy nie chcą tracić czasu i nerwów na załatwianie formalności, zachęcamy do kontaktu z firmami budowlanymi, które oprócz samego wykonawstwa, oferują również obsługę formalną.
Na Śląsku przykładem takiej firmy jest np. RISER z Jaworzna.
 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj