Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Fundamenty  >  DIABEŁ TKWI W. COKOLE

Słowa kluczowe: budowa, cokół, elewacja, wykończenie,

DrukujFundamenty


DIABEŁ TKWI W. COKOLE

 

Stosowany w architekturze od starożytności cokół, stanowi najniższy, nadziemny element budynku czy filaru. Pełni zasadniczo funkcję ochronno-estetyczną, a więc oprócz bycia ozdobą, jest także zabezpieczeniem dla fundamentów i ścian budynku.

 

Cokół zabezpiecza przed zabrudzeniami przez opady atmosferyczne, uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed przedostawaniem się wilgoci z wód gruntowych wgłąb murów. Niewątpliwie, przy jego wyborze w znacznej mierze zwraca się uwagę na wizualną stronę. Jednak warto także pamiętać o doborze odpowiedniego materiału, wysokiej jakości. Standardowo cokół sięga od 30 do 50 cm nad poziom ziemi. Taka wysokość pozwola na maksymalne wykorzystanie jego funkcji ochronnych. Niższe cokoły powinny automatycznie zostać przez nas wyeliminowane. Oczywiście istnieją również wyższe, stosowane do domów podpiwniczonych 

 

Wykończenie cokołu

Do wykończenia zewnętrznej części cokołu zastosować można:

. Okładzinę - do wyboru kamienne lub ceramiczne. Przed zastosowaniem okładziny warto cokół zagruntować, aby nie podciągać wody np. z masy tynkarskiej. Do okładzin ceramicznych zaliczamy płytki klinkierowe, które imitujące cegłę klinkierową. W kamiennych stosuje się płytki sztuczne, imitujące kamień oraz naturalne.
. Tynk - najlepszy i najefektowniejszy jest żywiczny mozaikowy. Zawiera kruszywo średnicy od 0,8 do 3 mm. Nie należy go stosować wówczas, gdy cokół był pokryty tynkiem ciepłochronnym oraz gdy zawiera elementy sztuczne. Tynk dostępny jest w wielu kolorach
. Cegłę klinkierową - o której była mowa w artykule: Klinkier, król elewacji. Do murowania najlepiej wybrać te o powierzchni gładkiej, aby łatwiej można było utrzymać ją w czystości.
. Kamieniem - najlepiej kamieniami łupanymi. Po dopasowaniu ilości, koloru, a także wielkości łączy się je zaprawą cementową.

Powyżej zaprezentowane możliwości wykończenia cokołu, należą do kwestii czysto estetycznych, można powiedzieć, kosmetycznych. Najważniejszą sprawą jest jednak ochrona i bezpieczeństwo, jakie cokół niesie ze sobą.

 

Cokół cofnięty lub wysunięty
Cokół może być zarówno cofnięty jak i wysunięty z lica ściany. Skoro jego głównym zadaniem jest ochrona przed zawilgoceniem ściany stykającej się z gruntem, powinien być on o kilka centymetrów (około 2-3) cofnięty, aby spływająca po powierzchni woda nie miała styku z cokołem. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy jest on wysunięty, z całkowicie różnych przyczyn (np. błąd przy budowie). Wtedy trzeba skupić się na dodatkowej ochronie cokołu przed wilgocią, np. wstawienie obróbki blacharskiej, ze specjalnie przygotowaną do tego celu blachą oraz silikonowym uszczelnieniem. Ponadto specjaliści radzą, aby uważać na wysunięte cokoły na działkach, na których rośnie duża ilość drzew. Cień, korzystny dla nas, nie będzie służył cokołowi, który nie będzie miał możliwości wyschnięcia. Te i wiele innych porad znaleźć można w poradnikach specjalistycznych.

 

O niezastąpieniu cokołów świadczyć może ich niezwykła żywotność, już od czasów antycznych. Stosowany głównie jako element dekoracyjny, obecnie łączy w sobie dwie najważniejsze funkcje, dzięki którym możemy cieszyć się bezpiecznym, a także pięknym domem.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj